Централен Военен клуб
булевард „Цар Освободител“ №7 на ъгъла с улица „Раковски
Проектиран е от известния за времето си архитект Адолф Вацлав Колар, чех по произход, главен архитект на града, човек с огромен принос за облика на следосвобожденска София, но завършен от друг емблематичен за града архитект- българинът Никола Лазаров.
Първата копка e направена през 1895 г. и впоследствие е строен в продължение на повече от 10 години.
Вътре на първия етаж централно място заема балната или както също я наричат концертната зала заради уникална й акустика. Тя разполага с 450 седящи места и е богато декорирана с орнаменти в стил барок. Между тях в обрамчени релефи са изписани емблематични години от създаването на българската държава до Първата световна война, като в последствие е добавена и датата на която България е приета в Нато.
На партера се намира и втората по големина зала в сградата, също с пищна украса и интериор. На втория етаж са залите Тържествена и Приемна, Музикалната зала и зала Галерия, които са свързани с врати. Всички те са с красиви украси по стените и таваните, мраморни и гипсови орнаменти, коприна и скъп текстил. В зала Тържествена има много интересно пано на стената изобразяващо основаването на Българската държава и срещата между славяни и прабългари.
Третият етаж в миналото е бил хотел за офицери, а сега има административна функция.
Освен с архитектурните си достойнства, сградата на Военния клуб от откриването си през 1907 г. до днес е сред най-значимите културни и политически центрове в София. В нея се е провело първото оперно представление, както и множество значими политически, обществени, културни събития, концерти и балове, на които е присъствал елита на България от Освобождението чак до днес.