SOF
4.
Ротонда "Свети Георги"
бул. "Княз Александър Дондуков" № 2
Намира се във вътрешния двор между сградите на Президентството и хотел Шератон.
ИСТОРИЯ и АРХИТЕКТУРА Ротондата е от римския период на града по времето на император Константин Велики. Тогава градът е бил един от най-големите на Балканския полуостров, а в Сердика (днешна София) е имало императорска резиденция, където Константин често отсядал.
Ротондата е от периода на най-ранното християнство, времето, когато императорът го обявява за официална религия в Римската Империя. Вероятно сградата е съществувала и по-рано, но тогава е обособена като баптистерий, предназначен за масови покръствания.
По-късно по времето на император Юстиниан Велики (527-565 г.) ротондата от баптистерий става църква и от тогава датира и името й.
Част е от комплекс, включващ запазена римска улица с канализация, основи на базилика и останки от обществени сгради, в които има запазена част от римска отоплителна система.
Била е важна християнска сграда. Има сведения, че в нея през 343 г. е проведен важен за християнския свят събор. А по-късно през XV век е станала митрополитска катедрала и е съхранявала мощите на двама светци.
От създаването си до днес е действащ православен християнски храм. Единственото прекъсване е било по време на Турското владичество (1396-1878 г.), когато е превърната в джамия и нейните християнски стенописи са заличени с бяла боя и заменени с растителни мотиви, характерни за исляма. Но след Освобождението този слой е премахнат, минарето е премахнато и интериора е реставриран до днешния му вид. Под пода все още има вградена римска древна вентилационна система, служила някога за премахване на влагата.
Днес от запазените фрески можем да видим следи от антична и средновековна живопис от VI век, изображения на ангели от IX-X век, както и изображения на светци от XI-XII век, а от XIV в. е запазен централния образ на Христос.
В църквата се провежда ежедневно православно богослужение на древния литургически език на православните славяни – църковнославянски като песнопенията се изпълняват на характерното за древната православна църква източно църковно пеене, известно и като византийска музика.
NEAR BY you can see also
ЛАРГОТО или
ПЛОЩАД "НЕЗАВИСИМОСТ"
От хилядолетия това е най-централното място в София. Днес тук съжителстват римски останки, османски сгради, дворецът от времето на Царство България, сгради от комунизма и модерни архитектурни ансамбли. Мястото носи и спомени от стари и вече несъществуващи улици и сгради, други пък все още стоят непокътнати от времето.
ЦЪРКВА
"СВ. ПЕТКА
малката"
Тази старинна църква е построена през 1241 г., както гласи един надпис над входа й. Възможно е обаче тя да e още по-стара, защото се намира под нивото на града и на едно ниво с ротондата Св. Георги и античните римски останки, които са датирани от зората на християнството и се намират на отсрещната страна на улицата.
Вътре има свое аязмо - извор, чиято вода се смята за чудотворна светена вода.