Университетска Ботаническа градина
улица „Московска“ № 49
Създадена е за научни цели през 1892 г. от първия български професор по ботаника д-р Стефан Георгиев. На откриването цар Фердинанд Сакскобургготски засажда фиданка от дъб, в корените на който поставя капсула на времето за спомен и златна монета за късмет. Дървото вече е вековен дъб, който е там и днес. Освен него не пропускайте и дървото на живота – голямата гинко-билоба, ще го познаете по характерната форма на листата. Фиданка от него може да си купите на входа.
В откритата част има два алпинеума с каменисти пътечки, зони с треви и храсти, езерце с водни растения и лилии. Градината се гордее с колекцията си от божури и ириси, както и със своята леха сезонни цветя. Къщичката със затревен покрив е Градината на баба. Там се отглеждат билки, зеленчуци и ядливи растения, а зад нея има хотел за насекоми.
Отвън, точно на входа на оренжериите има красива голяма глициния, а вътре ще разгледате колекция кактуси, сухолюбиви и влаголюбиви растения, екзотични и древни средиземноморски видове – като маслини, мирти, цитруси и дори дафинов лист.
Задължително потърсете красивия розариум. Входът му е скрит зад вестибюла с палмите. В него се отглеждат над 40 вида рози, които започват да цъфтят от края на май – сред тях задължително обърнете внимание на известните по целия свят ароманти български сортове .
Докато се разхождате ще видите много птици, които са се приютили там.
Идеално място за разходка, кратка почивка и снимки. Няма да ви отнеме много време, не е препълнена с хора и определено не е за изпускане особено през май и юни.
За да се ориентирате и да разгледате всичко може да си вземете карта на входа. Понеделник и вторник са почивни дни.