top of page
S like Sofia

Градската градина

улица „Дякон Игнатий“ и площад „Княз Ал. Батенберг“

Открита е през 1878 г., но е съществувала преди това като малко кътче за разходка с цветя, алеи, дръвчета и беседка за почивка. В последствие е построен Княжеският дворец и градината е разширена и оформена като малък парк. Около него била поставена красива ограда от ковано желязо и входни порти, които вечер се заключвали. Посадени били дръвчета, оформени алеи, пейки и цветни градини, фонтани и скулптури, имало дори малко езерце и павилион за музиканти. Изградени били алпинеум, малък воден кът и слънчев часовник.  
Интересни са двете будки, чийто реплики днес могат да се видят да продават сладолед и книги. През 1890 г. едната е продавала тютюн, а другата вестници и списания. Тя била наета от Тодор Чипев известен издател и възрожденец от гр. Копривщица. Неочаквано бързо се превърнала в културно средище. Пред павилиона са сядали Пенчо Славейков и д-р Кръстев, Стоян Михайловски, Иван Вазов – все значими автори за българската литература. Днес на това място има малка обществена библиотека.
Интересна традиция са фонтаните в градината. Един от първите е поставен още през 1917 г.. Той бил майсторски изработен мраморен османски фонтан във формата на сграда, създаден през 1577 г. и донесен като военен трофей от гр. Ниш. Иновативно за времето си той бил осветен отвътре с електричество и светел само три дни в седмицата.
Много красив е бил и Чугуненият фонтан, също от началото на ХХ век, с езерце във формата на заоблен кръст и декорация от красиви лебеди. По-късно на негово място е поставен друг, бронзов със статуите на три деца, които държат голяма риба, който също изглеждал съвсем различно от предходните. Сегашният е построен през 1976 г. голям и ефирен, украсен с фигура на жена ( дело на известния скулптор Георги Чапкънов).
Градината винаги е била любимо място за срещи, разходки, но тя е била и сцена на политическо убийство. През 1891 г. на източния вход е направен опит за покушение срещу министър-председателя Стефан Стамболов. Времената били бурни, той бил честа мишена и затова носел оръжие, защитна жилетка дори имал телохранител, който обаче бил замесен в заговора и остава безучастен. Вместо Стамболов погрешка загива финансовият министър Христо Белчев. Полицията намира оръжието захвърлено в Градската градина и така разплита случая.
В съседния край на парка, от южната страна се е намирало любимо мястото място за развлечения на софиянци. Първото градско казино с маси на открито, построено там през 1908 г.. Сградата обаче е доста разрушена от бомбардировките над града по време на Втората световна война и в последствие там е настанена Софийската градска художествена галерия, която го обитава до днес.
В северен край, който гледа към Двореца, по време на комунизма се е издигал Мавзолеят на комунистическия вожд Георги Димитров. Сградата вече не съществува, но мястото сега се използва за арт инсталации, а преди Коледа там се разполага весел коледен базар.

s_like_sofia logo.jpg
bottom of page