top of page
S like Sofia

SOF

9.

Национален дворец на културата

пл. „България“ № 1

ИСТОРИЯ, АРХИТЕКТУРА, ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ В края на 70-те години на ХХ в. комунистическото ръководство на България замисля грандиозно преустройство на градската среда и облагородяване на частта, където сега се издигат сградата и паркът. Решено е да се направи голям и модерен културен център. Казват, че в построяването му има вложен метал почти толкова, колкото и в построяването на Айфеловата кула. Колко амбициозен е проектът показва и името, което е избрано – дворец на културата. Строежът започва през 1978 г, като е ангажиран огромен ресурс. Завършването трябва да стане през 1981 г., за да може да стане част от честванията за юбилея 1300 години от създаването на българската държава през 681 г .

Поставен над централния вход, интересен и много запомнящ се е символът на двореца - бронзова скулптура на стилизирано слънце сама по себе си произведение на изкуството, замислено и реализирано в духа на старата българска дърворезбарска традиция, плод на работата на известния български скулптор Георги Чапкънов.

Влизайки през главния вход ни посреща друго произведение на изкуството – огромна позлатена скулптура на жена с широко разтворени ръце, наричана „Майка България“, излъчваща топлина и гостоприемството.

Официалното откриване е направено лично от първия човек в държавата тогава - комунистическия лидер Тодор Живков. И наистина през следващите десетилетия, а и до днес мястото става емблематично за културния живот на София. Разполага с 13 зали от различен мащаб, най-голямата от които има 3380 седящи места и може да побере 10 000 човека. Започват да се организират много културни събития, изложби, спектакли, концерти. НДК е домакин на над 300 събития годишно. През годините му гостуват световни звезди – Стинг, Андреа Бочели, Джо Кокър, Винеската филхармония с Херберт фон Караян, Марк Кнопфлер, Хосе Карерас, Болшой Театър, Монсерат Кабайе много други. Всички известни български изпълнители и творци многократно са били част от културния му афиш. Годишно посреща над 1 млн. посетители. Дворецът влиза в ролята не само на приемащ, но и на самостоятелно организиращ събития център.

Обновена и модернизирана сградата приема председателството на ЕС в България през 2018 г. и от емблема на соца НДК се превръща в модерна сграда, в крак със световните тенденции.

Паркът, изграден наоколо е красиво озеленен и изпълнен с алеи, цветя и фонтани.

В долния край в процес на възстановяване е стар войнишки паметник, построен през 30 - те години на ХХ век. Паметникът е бил премахнат от комунистическия режим и от него са запазени само фрагменти. В цялост е останала само една каменна фигура на лъв с карта отпред, която показва пределите на българското царство. Днес тя пак е поставена на същото място, а останалата част от монумента предстои да бъде изградена.

NEAR BY you can see also

20211030_131157_2.jpg

СЪДЕБНА

ПАЛАТА

Масивна, респектираща и много красива сграда в класически стил, пример за монументална архитектура от първите десетилетия на ХХ век. Това е седалището на съдебната власт от царска България до днес. Известна е и с двете скулптури на лъвове пред главния вход, които обаче не са се намирали там при построяването й. Лъвовете са дело но скулптура Величко Минеков и са поставени около стълбището през 1985г. Намира се на бул. Витоша №2 в пряка близост до площад „Света Неделя“.

2019-05-06-12.jpg

ВОЙНИШКИ ПАМЕТНИК

В долния край на красивия парк около НДК в процес на възстановяване е стар войнишки паметник, построен през 30 те години на ХХ век. Паметникът е бил премахнат по време на строежа на Националния дворец на културата и от него в музей са запазени само фрагменти. В цялост е останала една бронзова статуя на лъв, държащ щит с изобразена на него карта, която показва пределите на българското царство. През 2017г. лъвът e реставриран и върнат на същото място, заобиколен от малка градина с кърваво червени рози. Останалата част от монумента е все още в проект, но се очаква да бъде възтановен изцяло.

20210715_121456.jpg

БУЛ. "ВИТОША"

Бул. „Витоша“ или както го наричат старите софиянци „Витошка“ е един от най-старите централни булеварди в София. С дължина почти 3 км, преминаващ през идеалния център, той е популярен с множеството си бутици, магазини и заведения. Частта между пл. „Св Неделя“ и НДК е пешеходна зона, която целогодишно е много оживена.

s_like_sofia logo.jpg
bottom of page