top of page
S like Sofia

SOF

8.

Национална галерия

Двореца

пл. „Княз Александър I“ № 1

вторник до неделя / 10 - 18 ч.

www.nationalgallery.bg/bg/visiting/the-palace

 

ИСТОРИЯ и АРХИТЕКТУРА Дворецът е построен през 1882г. веднага след Освобождението от 500 годишното Турско владичество, тогава когато София става новата столица на България. Построен е върху запазените основи на стария конак (османската управата на София). Веднага сградата изцяло се реконструира и пороменя в синхрон с европейските архитектурни течения.

Проектиран е на два етапа от известни и емблематични за града архитекти - арх. Виктор Румпелмайер, Антонин Колар, арх. Фридрих Грюнангер и Никола Лазаров. На първия етаж се се помещавали офисите и канцелариите на Царя, а в северо-източното крило са били личните апартаменти на царското семейство. В двореца има тронна и бални зали, офиси и приемни, трапезария, библиотека, лични апартаменти на царското семейство, стаи за персонала и дори асансьор.

Стилът е пищен, орнаментиран и в модерен за времето си стил с красиви парапети и зимни градини, с множество елементи от ковано желязо, вити стълбища и резбовани дървени врати.

Дворецът е бил резиденция и кабинет трима български монарси – веднага след Освобождението на княз Александър Батенберг, а след него и на династията на Кобургите. След свалянето на монархията в България и по времето на комунистичесия период голяма част от интериора е унищожен, за съжаление. Премахнати са красивите огради, царските гербове (всъщност до днес оцелява само един). Предната част и парка е премахната, а на нейно място се построява улица, площад и мавзолей (който вече не съществува).

Днес сградата е комплекс от национални музеи – в основната част от е художествена галерия, а в частта, където са се помещавали личните покои на царя е етнографски музей.

NEAR BY you can see also

2019-09-14-12.00_NEARBY.jpg

РУСКА ЦЪРКВА

"СВ. НИКОЛАЙ

ЧУДОТВОРЕЦ"

Руски православен храм, изграден в традицията на руската църковна архитектура. Има 5 позлатени кубета във формата на луковици по образец на руските храмове от XVII век, съчетани със староруски мозайки и дърворезби. Камбаните са подарък от руския цар Николай II. В криптата от лявата страна се съхраняват мощите на светеца Св.Серафим. Традиция е хора да оставят на специално място писма с молби  към светеца, които той да се опита да сбъдне.

20201003_134116.jpg

"ЖЪЛТИ

ПАВЕТА"

Погледнахте ли вече надолу? Ако виждате жълт каменен паваж, нареден по диагонал, значи сте в центъра на София. 
„Жълтите павета“, както наричаме характерната настилка, с която повече от 100 години е павиран центъра града. Тя е поставена през 1907 г. и въпреки, че многократно е пренареждана, каменните блокчета са все още оригиналните, закупени тогава. С времето те са се превърнали в защитена културна ценност, символ на столицата и безмълвен пряк свидетел на историята.

20211006_161122.jpg

НАРОДЕН 

ТЕАТЪР "ИВАН

ВАЗОВ"

 “Великолепната сграда не е още театър. Тя ще стане такъв, когато бъде одухотворена от играта на актьора”- с тези думи при откриването през 1907 г. министът на просвещението посреща актьорите. Следвайки този завет днес театърът е най-реномираното театрално средище в България. Репертоарът му е богат, трупата му е майсторски подбрана сред най-добрите български актьори от различни поколения. 

s_like_sofia logo.jpg
bottom of page