SOF
1.
Катедрала
“Св Александър Невски“
пл. „Св. Александър Невски"
ИСТОРИЯ По предложение на Народното събрание и по желание на българския Княз Александър Батенберг е решено храмът да бъде построен в София, градът който предстои да стане новата столица на току що освободена България.
Избран е патрон - св. Александър Невски, небесен закрилник на руския император, в чест на помощта на Русия в Освобождението на България и в памет на загиналите български и руски войни.
За местоположение е избрано храмът да се издига на най-високото място в града по онова време, за да се вижда отвсякъде.
През 1882 г. тържествено е положен основният камък - огромен къс гранит-морена, донесен от планината Витоша, която се издига до София. Строежът е завършен през 1912 година.
ЕКСТЕРИОР Руският архитект Александър Померанцев е избран за главен архитект на катедралата. Той я проектира по канона на православната традиция, съчетана с древновизантийски и типично български елементи.
Като застанете пред главния вход и вдигнете глава нагоре ще видите, че във фасадата е вграден ликът на патрона-светец - св. Александър Невски, дело на известния български художник Антон Митов.
Сигурно още отдалеч сте забелязали характерните златни куполи, които са покрити с 8 килограма чисто злато. Много красиви са и дървените входни врати, покрити с изящни дърворезби. А над главния вход се издига камбанария от 12 камбани с общо тегло 25 тона, украсени с релефни икони и надписи. Най-голямата от тях е 12 тона и е с диаметър почти 3 метра, а най-леката е 10 килограма. При хубаво време звънът им се чува на разстояние поне 30 км.
ИНТЕРИОР Църквата по красота и мащаб не отстъпва на най-известните храмове по света. Вътре човек има усещане за обем. Илюзия е, че пространството е от четири етажа, то всъщност е едно цяло. Интериорът е изработен от многоцветни мрамори - бяло-жълт, зелен, бледо розов, оникс и алабастър.
Обзавеждането е пищно. Лъвовете на Царския трон са от сиенски мрамор, а очите им са от ахат. Впечатляващи са мраморният иконостас, амвонът и патриаршеският трон, както и мозаечното пано с изображение в цял ръст на цар Фердинанд и царица Елеонора, държащи макет на храма. Полиелеите са специално произведени в Мюнхен, а всички икони и картини са дело на известни творци за времето си. Високо около централния купол с църковнославянски букви е изписана молитвата „Отче наш“.
КРИПТА Тя се намира в подземния етаж. Входът й е вляво от централния. Първоначално е била предназначена за гробница, но в момента е музей на средновековното и антично църковно изкуство. Там се намират най-красивите български икони и стенописи, създадени от ХII до XIX век.
Църквата е засегната сериозно от бомбардировките през Втората световна война, но в последствие е реставрирана, за да възвърне първоначалния си блясък.
В момента тя е катедрална църква на българския патриарх и най-разпознаваем символ на София.
Откъм задната страна на катедралата може да намерите импровизиран малък пазар на ръчно изработени традиционни български плетива и предмети, а малко по-надолу в градинката откъм главния вход има малък бит пазар с антични предмети, картини и икони на местни автори.
NEAR BY you can see also
НАЦИОНАЛНА
ГАЛЕРИЯ
КВАДРАТ 500
Над 2 000 произведения на изкуството, разположени на 4 етажа, в 28 зали. Повече от половината от тях са най-значимите творби на българското изкуство в диапазон от IV до XXI век. Но музеят притежава и добре селектирана колекция чуждестранно изкуство от Европа, Азия, Африка и Америка.
ПЛОЩАД
"НАРОДНО
СЪБРАНИЕ"
Две от най-емблематичните сгради на площада са Парламента и паметника на руския Цар Александър II-Освободител.
Първата копка на сградата на парламента е направена през 1884 г., а на паметника през 1901 г. От този период до днес там все още се намира и сградата с металния балкон – къщата на кмета Моллов, построена през 1909 г. Отпред можете да видите и емблематичните за София жълти павета – уникална настилка, характерна за центъра на града.