Софийска синагога
улица „Екзарх Йосиф“ № 16
Преди Освобождението от 1878 г. евреите в София били 1/4 от населението на града. Те били предимно сафаради (евреи дошли през XV век от Испания и Португалия). Искали нов, голям и красив храм. Затова събрали пари от дарения и на мястото на старата дървена синагога решили да издигнат нова.
Натоварват с проекта известния архитект Фридрих Грюнангер, австриец по произход, живял и работил по това време в България. Той предлага няколко проекта, които обаче се отхвърлят, затова по желание на еврейската общност се взаимства модела на синагогата във Виена, по-късно разрушена от нацистите.
Откриването е на 09.09.1909 г. Всичко е много тържествено. Присъства царското семейство, политици, граждани, поканени са и представители на другите религии, като знак за толерантност и добри взаимоотношения между всички тях.
Сградата е правоъгълна, на два етажа, с предверие, голям двор и крипта.
В основите й са вградени надгробни камъни от старо еврейско гробище, а върху стената й са изписани имената на най-заслужилите за нейното изграждане.
Фасадата е украсена с архитектурни елементи, комбинация от венециански и мавритански стил.
Интериорът е колоритен - подови венециански мозайки, мраморни колони, арки и дърворезби. Таваните са изрисувани като небе, а стените са украсени в синхрон с еврейските традиции - геометрични фигури, цветни и растителни мотиви, без изобразени човешки лица.
Архитекът е вградил многократно числото осем, което е важен символ в юдаизма - залата за молитва има осмоъгълна форма, полилея има 8 лампи и 8 арки, подовата мозайка има орнамент осмоъгълна звезда, в центъра на която са разположени осем цветя.
Истинско бижу е тежащият 1700 кг полилей, който виси от централния купол. Изработен е във Виена, от месинг, по проект на архитекта Грюнангер. В дизайнът му има множество плетеници, цветя, религиозни символи, а най-горе завършва с корона с пет върха, символ на върховенството на Тората (основната част на Библията). В него са вградени впечатляващите 70 лампи и над 400 шестолъчни давидови звезди, символ на еврейската идентичност. В центъра и по периферията на полилея, както и от балконите висят много лампи, умалени копия на големия полилей, захранени още в миналото с електричество.
Олтарът е поставен на стъпаловиден пиадестал с изящен парапет, направин от бял мрамор. Върху парапета са поставени четири позлатени многосвещника, инкрустирани с камъни, закупени от Виена.
На централно място има голям надпис на стар еврейски език, който гласи „Знай кому се кланяш“.
Софийската синагога е действащ храм от откриването си до днес. Била е затворена само през периода 1943-44 г по време на Втората световна война, когато повечето евреи били изселени в провинцията, за да не бъдат депортирани в лагерите на смъртта на Хитлер. България е известна с факта, че е спасила своите евреи. Данни за това могат да се видят в историческия музей към синагогата, който се намира на втория етаж.
По време на бомбардировките през 1944 г. синагогата е засегната – разрушени са частично балконът и няколко от колоните в залата, витражите са изпочупени, изгаря и ценната сбирка на библиотеката.
Днес можете да я разгледате като си купите билет, а на излизане може да надникнете в магазинчето за сувенири.