top of page
S like Sofia

SOF

11.

Basilica "St. Sofia"

ул. "Париж" № 2

понеделник до неделя / 10 - 17:30 ч.

ИСТОРИЯ и АРХИТЕКТУРА Легенда разказва, че принцеса на имe София идва болна и се излекува в града. В знак на благодарност към Бог нейният баща изгражда тази църква. Нарича я св. София, а името й се е запазило непроменено от поне 1400 години.

Археологическите проучвания откриват в основите й останки от четири по-ранни християнски църкви, най-страрата от които от IV в., още когато мястото е било извън пределите на града и там се е намирал некропола на древна Сердика. Днес това е единственият в града подземен музей. В катакомбите, които още се проучват, се крие истинско многовековно богатство – каменни ниши и саркофази, някои от които със запазени рисунки, лабиринт от стълби и галерии на различни нива.

През XVI в., по времето, когато България е била под турско владичество, храмът е споделил съдбата на повечето християнски църкви, а именно, бил е преустроен в джамия. Стенописите му са били унищожени и е построено минаре. И точно с него е свързана друга легенда, според която земетресение го съборило и убило двамата синове на ходжата, които били в джамията. Това накарало мюсюлманите да повярват, че с действията си са разгневили християнския Бог и той им е изпратил наказание. Изоставили храма и той потънал в забвение и руини чак до Освобождението на България, Тогава той бил възобновен във вида от късната античност и ранното средновековие, така като го веждаме и днес.

Знае се, че на 4 януари 1878 година по време на Руско-турската война пред „Света София“ с благодарствен молебен тържествено са посрещнати освободителните войски. За целта, понеже църквата не е имала камбанария, а и все още няма, камбаната й е поставена на дърво в двора пред входа на църквата, където може да се види и до днес.

Архитектурата й е самобитна и оригинална, не прилича на никоя друга църква или постройка. Видът й не следва византийския канон, характерен за църквите от по-късните периоди, когато християнството вече е наложена религия в региона, което свидетелства за по-ранния й произход.

Тя е разположена в центъра на София в близост до катедралата Александър Невски. Зад църквата пък се намира гробът на големия български писател Иван Вазов (1850 – 1921 г.), в близост е и паметникът на незнайния воин – място за преклонение пред всички загинали български войни.

NEAR BY you can see also

1_NEARBY.jpg

КАТЕДРАЛА "СВ. АЛЕКСАНДЪР

НЕВСКИ"

Един от най-големите символи на София и най-големият православен храм на Балканите. Строителство му започва през 1882 г.. Куполите му са покрити с чисто злато, а камбанарията има 12 камбани, най-тежката от които е 12 тона. Интериорът е изработен пищно от цветни мрамори, оникс и алабастър. В криптата, сега музей се намират най-красивите български икони и стенописи от Средновековието и Античността.

20220320_121105.jpg

СОФИЙСКА

ОПЕРА И БАЛЕТ

Настоящата сграда e проектирана и завършена през 1953г. Тя е изградена в типичния за онова време монументален стил с класически архитектурни елемени, както са много от сградите от този период. Акустиката в залата е отлична. Тя е проектирана така, сякаш зрителя се намира във вътрешността на музикален инструмент. За нея световно известният френски диригент Херман Грьоткамп казва, че е сред най-добрите в Европа, редом с Миланската „Скала“. 

20210504_122542.jpg

БЪЛГАРСКА

АКАДЕМИЯ НА

НАУКИТЕ

БАН (Българска академия на науките) е най-големият научно изследователски център в България. Финансира се от държавата и в момента включва 42 научни института и лаборатории, в които работят над 3000 учени в 9 различни области. 
Външния вид на сградата е запазен в почти автентичен вид, въпреки частичното разрушение при бомбардироките през Втората световна война.Тя е един от символите на града и е построена през 1892г. по проект на швейцарския архитект Херман Майер, работил и върху други много известни за центъра на София. Разположена е на ул.„15ти ноември“ №1 между два от най-известните площади в центъра - пл.“Народно събрание“ и пл.“Св. Александър Невски“, в съседство е сградата на Парламента. 

s_like_sofia logo.jpg
bottom of page